نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۷ کد : ۵۴ آلبوم
تعداد بازدید:۶۵
نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر علیرضا منادی سفیدان رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، دکتر حیدری معاونت محترم امور مجلس وارتباطات اجتماعی ،دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر قنبری رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی، هیأت رئیسه دانشگاه، دکتر طاهری رئیس دانشگاه آزاداسلامی، یدکتر ثمینی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر حداد سبزوار رئیس دانشکده فنی و حرفه ای شهید مشهد، دکمنتظری تر نژادعلی رئیس دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی، دکتر تشکری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی، دکتر نیری رئیس دانشگاه فرهنگیان روز پنج شنبه 19 فروردین ماه 1400 در محل سالن شورا سازمان مرکزی برگزار شد.

 

دکتر حیدری سخنگوی دانشگاه بیان داشتند: دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان دانشگاه حل مسئله و پیشگام دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی کشور هست که مهارت­محوری و آموزش تئوری و عملی دانشجویان را با طرح­هایی چون پویش در جوار صنعت شروع کرده است و به لطف خدا در مدت کوتاهی که از آغاز این طرح گذشته ثمره آن بر اهالی علم صنعت عیان شده است.

معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی که در جلسه مشترک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و رؤسای دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی در مشهد مقدس سخن می­گفت ضمن تشکر از اعضای کمیسیون که دغدغه­ آموزش و علم را داشته و اولین سفر استانی خویش را در این شرایط بحرانی کروناویروس از مشهد مقدس شروع کردند، افزود: در طرح پویش، دانشجویان 3، 4 روز در دانشگاه آموزش می­بینند و 2، 3 روز بعدی را در صنعت، آموزش عملی می­گذرانند و هم  کار می­کنند. ترکیب دانش و عمل به توانمندی و کسب تجربه و مهارت دانشجویان منجر شده و باعث می­شود که همین نیروهای جوان تحصیل­کرده به محض اتمام تحصیل، جذب صنعت شده و بتوانند نیازهای صنعت را برآورده کنند.

دکتر حیدری بیان کردند: دانشگاه آزاد اسلامی روند بسیار خوبی در خیلی از بخش­های تولید علم و دانش داشته و بیش از 300 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که بیش از 80 هزار نفر آنها دانشجوی مقطع دکتری هستند. در این راستا نظام موضوعات مبتلابه صنایع بر حسب مزایای نسبی منطقه­ای با کمک اساتید و متخصصان صنایع در استان­ها احصاء شده و در سامانه پایش دانشگاه قرار گرفته است و تاکنون بیش از 16 هزار موضوع پایان­نامه­های تحصیلات تکمیلی ناظر بر مشکلات کشور از همین موضوعات موردنیاز انتخاب شده است؛ در زمینه پدافند غیرعامل و نیز مسائل مذهبی همانند مهدویت هم کارهای خوبی صورت گرفته است.

دکتر حیدری سخنگوی دانشگاه در ادامه افزودند: بیش از 40 درصد ظرفیت آموزش پرستاری کشور و 38 درصد ظرفیت کل آموزش عالی در دانشگاه آزاد است و دانشگاه آزاد اسلامی افتخار دارد در راستای اهداف کلان نظام اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب گام برداشته و در جهت خدمت به کشور و رفع نیازها و امکان تحص د.یل فرزندان در کنار خانواده­های­شان در شهر خود و ایفای مسئولیت اجتماعی خویش همچون خدمت­رسانی در حوزه سلامت و ... خدمات شایان توجهی انجام داده است.

دکتر حیدری در پایان از توجه خاص کمیسیون آموزش و تحقیقات به دانشگاه آزاد اسلامی و مصوبات خوب آن بخصوص در حوزه شرکت­های دانش­بنیان و سراهای نوآوری که هم در قانون بودجه 1400 ذکر شده و هم در طرح جهش تولید دانش­بنیان که کلیات آن در صحن علنی به تصویب رسیده است و همچنین از مساعدت کمیسیون درحمایت از اخذ مطالبات دانشگاه از دولت تشکر و قدردانی کردند.

 

در ادامه این نشست دکتر منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش عالی و آموزش و پرورش در تمام کشورها جایگاه خاصی دارد. پیشرفت و توسعه کشورها در قبال کیفیت قوانین آنها است.

در ادامه این جلسه رؤسای دانشگاه های حاضر در نشست گزارشی از فعالیت های خود را ارائه کرده و به بیان خواسته های خود پرداختند.  

بعد از اتمام نشست اعضای کمیسیون با حضور در پژوهشکده هواخورشید دانشگاه از این پژوهشکده دانشگاه بازدید کردند