گام بلند دانشگاه برای تحول و کارآفرینی/ مسئله‌محوری با طعم شیرین فناوری گسترش می‌یابد

۰۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۲ کد : ۶۶ آلبوم
تعداد بازدید:۱۹

حیدری: دانشجویان از طریق طرح «پویش» دانشگاه آزاد اسلامی کار یاد می‌گیرند

یکی از طرح‌هایی که دانشگاه آزاد اسلامی را می‌تواند به دانشگاه مسئله‌محور و کارآفرین تبدیل کند، طرح پویش است. در این طرح قرار است دانشجویان مطابق با همان استانداردی که صنعت می‌خواهد، تربیت شوند.

احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار آنا می‌گوید: دانشجویی که چهار سال در دانشگاه درس خوانده و مهندسی گرفته است، اصلاً ذهن او برای کار کردن در کارگاه و کارخانه آماده نیست. در واقع ذهن آن دانشجو فقط آمادگی دارد که پشت میز بنشیند. در همین راستا، کارگروهی در دانشگاه آزاد اسلامی بر روی این موضوع کار کرد و به این نتیجه رسیدیم که بتوانیم دانشجویی جذب کنیم که دو ایراد او رفع شود. درواقع علمی که دانشجو در دانشگاه آموزش می‌بیند با آن چیزی که در کارخانه وجود دارد تطبیق داده شود و کار را یاد بگیرد و هم اینکه از نظر ذهنی با محیط کار آشنا شود و صاحبکار، کارخانه‌دار و... او را بشناسند.

وی می‌افزاید: از سال ۹۹ در ۱۰ تا ۱۲ واحد دانشگاهی، کاری را با عنوان طرح «پویش» آغاز کردیم و امیدواریم که این کار در کل کشور جاری شود. در این طرح دانشجو سه یا چهار روز در دانشگاه، درس می‌خواند و همزمان در رشته متناظر خود در کارخانه یا کارگاهی که مرتبط با کار اوست و معتبر هم هست، هفته‌ای دو تا سه روز کار می‌کند و به‌نوعی دانشجو-کارورز یا دانشجو-همکار می‌شود.

به گفته سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجو در طرح «پویش» هم درس می‌خواند هم عملاً با محیط کار آشنا شده و ذهن او برای کار کردن آماده می‌شود. همچنین می‌فهمد که آن محیط کار به چه چیزهایی نیاز دارد، در دانشگاه باید از استاد خود چه سؤالی کند و چه چیزی را یاد بگیرد. امیدواریم وقتی دانشجو به این طریق فارغ‌التحصیل می‌شود، در همان کارخانه‌ای که در طول زمان تحصیل خود به آنجا رفته است، جذب شود.